Kto najczęściej przychodzi do gabinetu psychologa?

Często ludziom wydaje się, że do psychologa czy psychoterapeuty przychodzą głównie osoby „chore psychicznie”. W potocznym rozumieniu są to osoby, które cierpią na schizofrenię, mają urojenia, słyszą głosy, zachowują się nieadekwatnie i dziwacznie. W rzeczywistości te osoby to tylko niewielki procent klientów gabinetów psychologicznych. Osoby które decydują się skorzystać z psychoterapii to najczęściej osoby przeżywające jakiegoś rodzaju kryzys w życiu. Może to być rozwód, utrata kogoś bliskiego, choroba, trudności w porozumieniu się z otoczeniem, mężem, dzieckiem, zdrada w związku. Tu zaliczamy także wszelkie sytuacje, w których zasadniczo zmienia się nasze dotychczasowe życie, a nam trudno przystosować się do tych zmian (na przykład zostaliśmy właśnie rodzicami i trudno man odnaleźć się w nowej roli, albo kończymy właśnie studia i nie mamy sprecyzowanych pomysłów na dalsze życie, czujemy się zagubieni).

Często powodem zgłaszania się na konsultacje jest też bliżej nieokreślony brak zadowolenia z życia.  Trudności mogą dotyczyć stanu przygnębienia, niezadowolenia, problemów ze zmotywowaniem się do aktywności, obaw związanych z przyszłością, nowymi wyzwaniami, złości, rozdrażnienia, poczucia braku kontroli nad własnym życiem, nieradzenia sobie, zagubienia itp. Mogą być to też problemy ze zdrowiem fizycznym, które są uciążliwe i przewlekłe, albo takie, które nie posiadają medycznego uzasadnienia. Często do takich trudności zalicza się bóle głowy,  bóle brzucha, ogólne osłabienie organizmu, częste zapadanie na różne choroby, które ma podłoże stresowe. Tego typu przeżycia i stany emocjonalne niejednokrotnie wydają się zbyt błahe jak na korzystanie z pomocy specjalisty, ale warto wiedzieć, że potrafią one w sposób bardzo uciążliwy obniżać komfort naszego życia, dlatego nie powinno się ich bagatelizować.

Inną grupą osób korzystających z pomocy psychologa są osoby, które nie borykają się aktualnie z trudnościami życiowymi, są zadowolone z rodziny, pracy, siebie, chcą natomiast wykorzystać ten czas na samorozwój. Psychoterapia rozwojowa to forma spotkań służących lepszemu poznaniu siebie, zastanowieniu się nad własnymi cechami, sposobami reagowania w różnych sytuacjach, słabościami. To sposób na zyskanie większej świadomości naszych codziennych decyzji, trudności, sposobu, w jaki jesteśmy odbierani przez innych. Dodatkowo tego typu spotkania mogą służyć uczeniu się konstruktywnego radzenia sobie ze stresem, adekwatnej komunikacji i rozumienia innych ludzi.

Warto też wspomnieć, że z psychoterapii korzystają również osoby szkolące się na psychoterapeutów. Wtedy spotkania skierowane są na lepsze poznanie siebie, swoich sposobów reagowania na innych ludzi i ich problemy oraz przepracowanie własnych trudności aktualnych czy dotyczących wydarzeń z przeszłości. Każdy kompetentny terapeuta uczestniczył więc we własnej psychoterapii, dlatego dobrze rozumie on osoby zgłaszające się na wizyty, ich obawy, trudności, wątpliwości.

Zgłoszenie się do psychologa nie zawsze oznacza konieczność uczestniczenia w wielomiesięcznej terapii. Czasem wystarczy kilka spotkań aby uporządkować, przemyśleć i przepracować pewne sprawy. Warto także wiedzieć, że udając się na spotkanie z psychologiem nie musimy mieć dokładnie sprecyzowanego problemu. Podczas pierwszego spotkania rozmawia się o trudnościach, ich przyczynach i określa się co robić dalej.

Wizyta u psychologa wiąże się niestety często z obciążeniem wynikającym z silnie zakorzenionych stereotypów dotyczących tego zawodu i osób korzystających z pomocy psychologicznej. Może jednak warto podejść do tematu w sposób bardziej świadomy i racjonalny po to, aby zyskać pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, pozbyć się kłopotów, z którymi sobie nie radzimy, nauczyć nowych umiejętności walczenia ze stresem i problemami i w ten sposób uczynić swoje życie bardziej satysfakcjonującym.

Katarzyna Rudnicka

Tags: , ,

Comments are closed.