Czym różni się psycholog od psychiatry i kto to jest psychoterapeuta

Dla niektórych jest to rzecz oczywista, wiele osób jednak utożsamia ze sobą wszystkie te zawody. Oto uproszczone definicje każdego z tych pojęć. PSYCHOLOG to osoba, która ukończyła studia psychologiczne i posiada conajmniej tytuł magistra. Może ona zajmować się różnymi rzeczami – np. badaniem kierowców, pracą ze sportowcami, ma prawo używania testów psychologicznych, więc może pomagać w wyborze zawodu młodym ludziom lub zajmować się psychologią pracy, może pracować jako psycholog szkolny, prowadzić warsztaty psychologiczne itp. Nie posiada uprawnień do przepisywania leków, może natomiast świadczyć pomoc psychologiczną lub poradnictwo psychologiczne.

PSYCHIATRA to lekarz pracujący z osobami, które cierpią z powodu problemów psychicznych i psychologicznych. Jego zadaniem jest zdiagnozowanie problemu i dobranie do niego adekwatnej farmakoterapii oraz skierowanie osoby na psychoterapię. Najczęściej współpracuje z psychoterapeutą, gdyż najskuteczniejsze w wielu przypadkach jest równoległe działanie psychoterapią i lekami.

PSYCHOTERAPEUTA to psycholog lub psychiatra (lub osoba o innym wykształceniu, pod warunkiem, że zda odpowiedni egzamin z wiedzy psychologicznej), który ukończył całościowe, najczęściej czteroletnie szkolenie w zakresie psychoterapii. Obejmuje ono określoną ilość zajęć wykładowych, warsztatowych oraz terapii własnej. Dopiero ukończenie takiego kursu daje umiejętności pozwalające na prowadzenie profesjonalnej psychoterapii indywidualnej, grupowej, rodzinnej lub małżeńskiej. Szkolenie uczy pracy z wszystkimi rodzajami problemów np. nerwicą, depresją, zaburzeniami psychotycznymi, problemami rozwojowymi dzieci i młodzieży oraz trudnymi sytuacjami i kryzysami wynikającymi z określonej sytuacji życiowej (rozwód, choroba somatyczna, śmierć bliskiej osoby itp.).

Katarzyna Rudnicka

Tags: , , ,

6 Responses to “Czym różni się psycholog od psychiatry i kto to jest psychoterapeuta”

 1. sklep z zabawkami dla dzieci Says:

  Pozdrawiam i zapraszam na moja www.

 2. zabawki edukacyjne dla dzieci Says:

  Tez kiedyś ogarniałam podobne rzeczy. Niestety aktualnie mam już dużo mniej czasu. Szkoda :9

 3. zabawki dla dzieci Says:

  Pozdrawiam i powodzenia z nowymi wpisami na bloga!.

 4. super zabawki Says:

  Pozdrawiam i ¿yczê optymalnego w rozwoju Twojego bloga. Tak Trzymaæ !

 5. online Says:

  Nauczylem sie wiele

 6. Demetriusz Says:

  Idealna strona. Właśnie takie szukałem. Pozdrawiam Demetriusz